1. windows 7 operating system purchase 2. 3ds max 2014 buy 3. buy adobe creative suite cs5 master collection 4. access 2013 cost 5. buy adobe acrobat x pro online 6. adobe indesign cs5.5 cheap 7. adobe indesign cs4 8. adobe cs5 design premium price 9. adobe acrobat download mac 10. autodesk autocad 2012 cost 11. mac os x 10.6 snow leopard cost 12. buy online windows 7 home premium license 13. buy lightroom 4.3 14. cost of windows 8 license 15. adobe framemaker 10 buy 16. autodesk 3ds max download for mac 17. best price adobe photoshop elements 10 18. windows 7 ultimate cost price 19. buy adobe cs4 master collection for mac 20. windows 7 for sale best buy
 
Umocnienia Wału Pomorskiego
 
Na przedpolach
 
Wyzwolenie Złotowa
 
Walki o Jastrowie
 
Mord w Podgajach
 
Przed główną pozycją
 
Szturm
 
Walki o Nadarzyce
 
Mord w Golcach
 
Zdobycie Mirosławca
 
Bilans Walk
 
Mord w Podgajach

W czasie kiedy oddziały 4 DP prowadziły zacięte walki o Jastrowie, podobny zawzięty bój toczyła 1 DP im. T. Kościuszki o miejscowość Podgaje. Podgaje to był drugi z punktów oporu zorganizowany w systemie osłonowym Wału Pomorskiego w ramach tzw. „pasa przesłaniania”.

Początkowo w tej miejscowości stacjonował garnizon złożony z grupy bojowej „Elster”, jednakże w trakcie walk, stale był wzmacniany przez oddziały wycofujące się z Jastrowia.

Pierwsze walki o tą miejscowość rozpoczęły się 31 stycznia, kiedy do osiedla zbliżyła się 4 kompania strzelecka i niespodziewanie została ostrzelana z broni maszynowej. W związku z tym kompania rozwinęła się w szyk bojowy, jednak po krótkiej chwili ogień z karabinów maszynowych ucichł, a zaraz po tym wyszło kilku żołnierzy niemieckich, którzy wyrazili wolę poddania się.

Nikt wtedy nie przypuszczał, że była to zaaranżowana pułapka, w wyniku której polscy żołnierze ulegli Niemcom. 38 Polaków dostało się do niewoli, gdzie w bestialski sposób zostali zamordowani. W taki sposób cała kompania została zniszczona.

Następnego dnia, tj. 1 lutego 2 batalion 3 pułku 1 DP kontynuował uderzenie na Podgaje, jednakże bez wsparcia artyleryjskiego nie udało się przełamać obrony wroga. Posuwający się w drugim rzucie 1 pułk otrzymał rozkazy ataku na Podgaje. 1 batalion z tego pułku przeprawił się na zachodni brzeg Gwdy i rozpoczął natarcie na miejscowość od południa. Na pomoc atakującym ruszył 2 Pułk Piechoty. W tym samym czasie 3 pułk siłami  jednego batalionu obszedł miejscowość od północy, a dwoma nacierał od wschodu. Jednakże z powodu braku wsparcia ciężkich dział lub czołgów polscy żołnierze nie mogli przełamać niemieckiej obrony.

Gdy Polakom kończyła się amunicja, obrona niemiecka została wzmocniona niedobitkami z Jastrowia. Mimo ustawicznych prób ataku nie udawało się przełamać silnie umocnionych pozycji. Dopiero na następny dzień po jednej z szarży polskich żołnierzy udało się wedrzeć do miasta. W tym samym czasie pojawiły się posiłki z amunicją oraz przybyły moździerze, dodatkowe pułki piechoty oraz oddział artyleryjski wsparty przez jeden czołg z radzieckiego 2 Gwardyjskiego Korpusu Kawalerii.

Tak wzmocnionymi siłami ponowiono natarcie następnego dnia. Silny ogień artyleryjski zaskoczył nieprzyjaciela, który powoli zaczął wycofywać się z miejscowości. Przed południem już tylko gdzieniegdzie Niemcy stawiali opór zabezpieczając swój odwrót. Do godziny 12.30 Podgaje były w rękach polskich.

Po zakończeniu walk odkryto zbrodnię jaką dokonali Niemcy na żołnierzach polskich  pierwszego dnia walk o Podgaje. Bilans walk o Podgaje był tragiczny - 1 DP straciła ponad 800 żołnierzy, dlatego osłabioną dywizję wycofano do drugiego rzutu, w jej miejsce wprowadzając 6 DP.

W miejscu gdzie zamordowano polskich żołnierzy koledzy z dywizji ustawili prosty krzyż z tabliczką na której widniał napis:
Polaku! Tu w dniu 1 lutego 1945 roku barbarzyńcy niemieccy żywcem spalili 32 żołnierzy polskich, którzy po bohaterskiej walce dostali się do germańskiej niewoli. [...]